Awards and Achievements

Awards and Achievements

2020-2021

SL. NO NAME OF THE STUDENTS PROJECT/DOMAIN EVENT/COMPANY AWARD/PRIZE LEVEL
(NATIONAL/ INTERNATIONAL/ STATE/COLLEGE)
1
Rishivansh Acharjee
An Enigmatic Journey of Thamma Documentary
Kolkata International Micro Film Festival 2021.
Best Director - Documentary Film (Regional)
National
2
Esha Debnath & Pritika Mustafi
Akaal Bodhon (Meaning: The Untimely Arrival) Documentary
5th Edition of Aarambh International Film Festival 2021, Organized by Kasturi Ram College of Higher Education, Delhi
Best Documentary Award
National
3
Esha Debnath & Pritika Mustafi
Akaal Bodhon (Meaning: The Untimely Arrival) Documentary
Golden Sparrow International Film Festival 2021
Best Documentary Award
National
4
Esha Debnath & Pritika Mustafi
Akaal Bodhon (Meaning: The Untimely Arrival) Documentary
Uruvatti International Film Festival
Best Documentary Award
National
5
Esha Debnath & Pritika Mustafi
Akaal Bodhon (Meaning: The Untimely Arrival) Documentary
Calcutta International Cult Film Festival 2021
Best Documentary Award
National
6
Esha Debnath & Pritika Mustafi
Akaal Bodhon (Meaning: The Untimely Arrival) Documentary
Tagore International Film Festival.
Best Documentary Award
National
7
Neha Saha
Learning to Teach Documentary
Azzadiyan International Students Film Festival
Best Screenplay Award
National
8
Rishivansh Acharjee & Gourav Das
The Room (Sci-fi short film)
Tagore International Film Festival.
Outstanding Achievement Award – Experimental Film
National
9
Aaryaman Dahiya & Rohan Singh Deo
War & Vats Documentary
Tagore International Film Festival
Outstanding Achievement Award - Documentary Film
National
10
Aaryaman Dahiya & Rohan Singh Deo
War & Vats Documentary
Tagore International Film Festival
Outstanding Achievement Award - Students Film
National
11
Rishivansh Acharjee & Pranay Mukherjee
An Enigmatic Journey of Thamma Documentary
Tagore International Film Festival.
Outstanding Achievement Award - Mobile Film
National
12
Adrita Kumar, Ankita Pattanaik, Mehharr Kanekar, Katyaayan Shreyas Aatman, Priya Banerjee, Subhalaxmi Roy & Swaraj Mohanty
Men of God Documentary
1st Tamil Nadu Film Festival, Chennai
Special Festival Mention
National
13
Soumya Suranjan Singh
Student Entrepreneurship
E-Startup Boot Camp 2020, Organized by Start-up Odisha
Special Appreciation
National
14
Varsha Sahoo
Social Service - Media
Regional Media Forum, Barbil
Young Media Volunteers Award
National
15
Bhanvi Sharma
Journalism
Corona Warriors Odisha Event, Organized by Bhadrak Swabhiman Mancha
Best Journalist Award
National
16
Sai Pratyaksh Epari
Open Dialogue Forum
PAGC Foundation
Best Speaker
National
17
Sai Pratyaksh Epari
Model United Nations & Debate Forums
Various - Mount Carmel School, Delhi; CETERA MUN, Muscat-Oman; Celestial Model United Nations - Delhi NCR, to name a few.
60+ positions as Chairperson, Vice Chairperson and Crisis Director
National / International (Online) - Private and Institution Organized Events
18
Sai Pratyaksh Epari
Open Mic
Xavier's Law School, XIM University
Outstanding Performer
University
19
Sai Pratyaksh Epari
Debating Forum and Fictional Summit
Vogue MUN
Best Delegate
International (Online) - Private Company Organized
20
Sai Pratyaksh Epari
Debating Forum and Fictional Summit
Magistrate Summit
High Commendation
National (Online) - Private Company Organized
21
Adrita Kumar, Ankita Pattanaik, Mehharr Kanekar, Katyaayan Shreyas Aatman, Priya Banerjee, Subhalaxmi Roy & Swaraj Mohanty
Men of God Documentary
3rd South Asian Short Film Festival (SASFF 2020) - Federation of Film Societies of India (Eastern Region), Kolkata
Selected for Screening
National
22
Adrita Kumar, Ankita Pattanaik, Mehharr Kanekar, Katyaayan Shreyas Aatman, Priya Banerjee, Subhalaxmi Roy & Swaraj Mohanty
Men of God Documentary
Cineaste International Film Festival of India 2020, Organized by Delhi Metropolitan Education
Selected for Screening
National
23
Adrita Kumar, Ankita Pattanaik, Mehharr Kanekar, Katyaayan Shreyas Aatman, Priya Banerjee, Subhalaxmi Roy & Swaraj Mohanty
Men of God Documentary
Academy of Motion Picture Arts and Sciences
93rd Academy (Oscar) Award - Short Documentary
International

2019-2020

SL. NO NAME OF THE STUDENTS EVENT INSTITUTE/COMPANY AWARD/PRIZE LEVEL
(NATIONAL/ INTERNATIONAL/ STATE/COLLEGE)
1
Bhanvi Sharma
8th International Exhibition
JPC
Top 100 Photographers
among 6 countries
– Bronze Medal
and Certifiate
International
2
Lens and Lady
National Exhibition cum Competition - Jaipur
Gold Medal, Trophy,
Certificate
& Rs 3000/-
National
3
AVWPA Fest, Balasore Odisha
Odisha Government
Best Photographer
in Odisha 2019
State
4
Chimera 2019 – Photography Competition
KiiT Fest 2019
First Prize – Rs 5000/-
and Certificate
University
5
Innovations 2019
School Of Human Settlements – XIM University
Certificate
& Cash Prize
of Rs 2500/-
University
6
Nikita Baliarsingh
Start - Up Excellence Awards - 2019
CII Yi Innovex
Innovative Enterprise
of the year - 2019
Award - Trophy,
certificate &
Rs. 50,000
National
7
Business Excellence Awards - 2019
Aspire Media Pvt Ltd - Bangalore
Best Sustainable Engineering – 2019 - Trophy & Certificate
National
8
OASME Awards - 2019
Governor of Odisha
Best Service
Enterprise (Micro) – 2019
- Trophy & Certificate
State
9
Abhijeet Paul Dhan, Ananya Biswal, Anwesha Pati, Ashraf Ahmed, Jennifer Svedal Pinto, Megha Mohapatra, Nikita Mohapatra & Sarmistha Padhy
Chitra-Vichitra: Documentary Film Making
KiiTFest 2019
Second – Certificate
and Rs 6000/-
University
10
Shakti Mishra
KiiT International MUN 2019
KiiTFest 2019
Third – Certificate
and Rs 2000/-
University
11
Rajeshwari Das
Collage ke TasanBaaz – Dance competition across campuses
Red FM
Best Performer
State Capital
12
Esha Debnath
Snap City
School Of Human Settlements – XIM University
Cash Prize
and Certificate
University
13
XIMLens
XIMB
First Prize with Gift Hamper
University
14
Shakti Mishra & His Crew
Documentary Film Making
KiiTFest 2019
School of Communications Film
“The Bhoi Sahi”
– Runner up
University

2018-2019

SL NOSTUDENTS NAMEYEARTYPE OF CREATIVE WORKSAWARD/ RECOGNITIONFROM/ ORGANIZATION
1 Saswat Pati III BSc Contribution for Conservation of Wildlife through Photography Biju Patnaik Award for Conservation of Wildlife Government of Odisha
2 Ayush Mohapatra III BSc Satabhaya; The Story Unfolds (Documentary) Winner - Best Director Award 4th Dehradun International Film Festival 2018
3 Neha Mohanty, Monalisa Swain and Pooja Bajaj III BSc Boonte Sapne (Documentary) Winner Best Documentary Award & Best Documentary Srishti Film Competition 2018 – (Xamboree 18 - XIM University, Bhubaneswar) Chennai
4 Ankur Biplav II BSc Hindustani Vocal 1st Place Virasat - Xpressions 2018 (XIMB, XIM University, Bhubaneswar)
5 Bhanvi Sharma I BSc Photography - Portrait, Wildlife, etc. Nine Awards and one recognition for being youngest Female Photographer of Odisha MNIT, NKC-M, IIM-I, The Print, Sony, etc..
6 Ankur Biplav II BSc Hindustani – Vocal - Khayal Classical Invited to perform live AIR Cuttack
7 Nikita Baliarsingh I MA Short Story 36th rank International Short Story Writing Context - Online Mirror